Методична розробка конспекту

 заняття гуртка «Кольорові долоньки»

керівника гуртка Первомайського ЦНТТУМ

 Добрової Л.Л.

Тема.  Весняний букет

Мета: навчити дітей створювати квіти ( гілочки мімози) в техніці об’ємної аплікації; показати способи створення квітів з паперових серветок; складати колективну композицію з окремих елементів; розвивати почуття форми і композиції, дрібної моторики, естетичного сприйняття; виховувати старанність, акуратність в роботі, бажання порадувати мам і привітати їх із святом листівкою-стіннівкою, зробленою своїми руками.

Матеріали та інструменти: серветки жовтого кольору, кольровий папір для   фону (зелений), клей, ножиці, пензлики для клею.

Наочність : зоровий ряд: ілюстрації із зображенням квітів, листи із загадками, зразок готової одиниці роботи, фон для майбутньої композиції (аркуш паперу формату 50×70 з наклеєною корзинкою; музичний ряд: мелодійна музика (релаксація).

Методи і прийоми роботи: словесні: розповідь, бесіда, пояснення, інструктаж;

наочні: ілюстрація, демонстрація;

практичні: практична робота.

Тип заняття: формування практичних умінь та навичок

                                                   План  заняття

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

IV.  Робота над завданням  заняття (пояснення)

V. Пальчикова гімнастика

VI. Безпека праці при роботі з ножицями.

VII. Практична робота

VIII. Підведення підсумків.

                                           Хід заняття

І. Організаційний момент

Вступна бесіда, привітання з дітьми , організація їх уваги.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда

–        Скажіть, будь ласка, яка пора року надворі ?   ( весна)

–        А який місяць?   (березень)

–        А чи знаєте ви яке свято наближається?  (Міжнародний жіночий день – свято весни і жінки)

–        Мабуть, до цього дня ви старанно готуєтесь, щоб приємно вразити ваших матусь і бабусь, сестричок і тіток: готуєте пісні , вірші, танці. Впевнена, що їм усім приємним буде також подарунок, який ви можете виконати своїми руками – листівку-стіннівку, створену  усіма членами вашої дружньої групи. Спостерігати за вашою роботою будуть не лише гості із залу, а й гість, що вже засумував за дверима. Давайте поглянемо хто ж він ( внесення гостя). Ой, подивіться, хто ж це до нас завітав!

А що це в нього в руках?  (розглядаємо гостя з посланням).  Щойно наш гість повідомив мені, що приніс нам листа від Весни-красуні. (читається лист)

Робота над листом та загадками

Доброго дня, мої любі друзі!

  Я вже повністю вступила в свої часові права, та Зима ніяк не може змиритися з тим, що їй уже час залягти в сплячку і поступитися теплішій порі року. До цього часу земля скована морозами та льдом, вкрита снігом, а так вже хочеться її обігріти ласкавим сонечком та прикрасити весняними барвами.

  Я звертаюся до вас з великим проханням: допоможіть, будь ласка, розвіяти чари  вірного служителя Зими – чаклуна  Сніговія, який скував матінку-землю кригою і через неї не можуть прокинутися перші весняні квіти.

–        Давайте згадаємо, які  квіти розцвітають навесні? (пролісок, підсніжник, горицвіт, фіалка, нарцис, тюльпан, мати-й-мачуха і т.д.)

–        А зараз заглянемо до кошика, що ж в ньому приніс нам гість. ( відгадування загадок)

  1. Із-під снігу визирають

Весну радісно вітають

Квіточки тендітні

Цвітуть в березні і квітні.                       (підсніжники)

  1. В полі чистім він росте

На високих ніжках

Квіточки блакитні,

Оченьки привітні.                                     (проліски)

  1. Фіолетові фіранки

У світлиці та на ганку.

Фіолетові малята

Весту люблять зустрічати.                                 (фіалки)

  1.  Із зеленої сорочки ,

Що зіткав весною гай

Білі дивляться дзвіночки,

А як звуть їх – відгадай.                                         (конвалії)

  1. Навесні з’являються,

На вербах розпускаються.

Сіренькі, пухкенькі,

Ніби зайчики маленькі.                                      (котики)

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

(вчитель показує мімозу)

–        Діти, а що це за квітка у мене в руках? –   (відповіді дітей)- Так,  дійсно, це мімоза.  Мімоза – це кущ, який квітує ранньою весною. Росте вона на Україні  лише в Криму, тому що там тепліше, ніж у нас. (вчитель демонструє мімозу, зроблену з бісера)

Ця квітка є також мімозою, тільки зроблена вона з маленьких намистинок – бісеру. Давайте розглянемо цю квіточку та підберемо слова, якими ми могли б її описати, охарактеризувати. ( діти називають описові слова, наприклад: сонячна, тепла, запашна, духмяна, чарівна, чудова, красива, ніжна, лагідна, ласкава, жовта, як курчатко, пухнаста, м’якенька і т. д)

IV.  Робота над завданням  заняття (пояснення)

Отже,  сьогодні завданням кожного є створення гілочки мімози, щоб по закінченню об’єднати роботи усіх в один великий весняний букет. Давайте розглянемо будову квітки. З чого складається гілочка мімози?  (із стебельця та маленьких квіточок, що схожі на кульки). Молодці , ви вірно назвали складові гілочки мімози.  А тепер  детальніше придивимося до стебельця. Це не просто пряма лінія, вона має деякі відгалуження, на які кріпляться квіточки.

Щоб виконати гілочку мімози, вам необхідно в першу чергу намалювати зеленим олівцем стебельце  (вчитель показує на дошці) .  Щоб воно  «не загубилося» , необхідно його добре навести, щоб колір його був яскравим . Потім починаємо створювати квіточки. Сьогодні ми не будемо їх малювати , а виконаємо за допомогою вже давно знайомих серветок. Ви звикли, що серветками ми витираємо руки і ротик після обіду та сьогодні серветки – наш зображувальний матеріал.

Для того, щоб  створити квіточку мімози, необхідно розірвати серветку на невеличкі шматочки   ( чим більший шматочок, тим більша вийде кулька  та навпаки – чим менший шматочок, тим менша буде кулька).  Користуючись одним із двох способів, ви створюєте кульку. Перший спосіб полягає  в тому , що кульку ми скручуємо за допомогою пальчиків (демонструю).  А другий – скручування відбувається долоньками (демонструю). Ви обираєте зручніший вам спосіб і виконуєте кульки-квіточки.

Коли кульки будуть готовими, треба приклеїти їх до стебельця. Зверніть увагу на розміщення квіточок на гілочці. Вони обліплюють її по обидва боки стебельця.  Щільність квіточок ви визначете самі, але слідкуйте, щоб стебельце не загубилося серед безлічі кульок.

Для того щоб приклеїти, необхідно взяти пензлик, вмокнути його в клей і залишити слід від пензлика (крапельку) в тому місці, де буде розміщена квіточка.  Прикладаєте кульку, притискаючи її трішки до аркуша паперу. Прослідкуйте, щоб квіточки великого розміру не розміщувались на кінчиках гілочки, оскільки під великою вагою гілочки прогинатимуться до землі.

Коли ви закінчите наклеювання кульок, вам необхідно обрізати краї аркуша паперу таким чином , щоб гілочка мімози стала ніби справжня (демонстрація вчителем)

V. Пальчикова гімнастика

Виконання вправ :

« Вітання пальчиків»,

«Ліхтарики»,

«Їжачок»,

«Зайчик»,

«Ножички»,

«Бінокль»,

«Піаніно».

VI. Безпека праці при роботі з ножицями

Сьогодні ми будемо працював з ножицями , тому давайте згадаємо безпеку праці. Візьміть , будь ласка, ножиці пальчиками і покажіть як необхідно передавати ножиці. (Діти показують)    Молодці,  кільцями вперед.

–        А чому саме так а не інакше ? (бо інакше ненароком можна поранити того, кому передаєш ножиці).

–        А чи можна крутитися, коли працюєш з ножицями?

–        Заважати іншим?

–        Ходити з ножицями?

–        Залишати їх відкритими?

Добре .  Ви гарно знаєте правила користування ножицями, то ж давайте перейдемо до роботи.

VII. Практична робота

–        Перевіримо, як ви зрозуміли поставлене завдання

  • • З чого потрібно починати роботу?        (з малювання олівцем стебельця)
  • • Яке стебельце ми малюємо?        (з відросточками, відгалуженнями)
  • • Який наступний етап?          (виготовлення кульок)
  • • Яким чином необхідно наклеювати кульки?  (необхідно взяти пензлик, вмокнути його в клей і залишити слід від пензлика (крапельку) в тому місці, де буде розміщена квіточка, прикласти  кульку)
  • • Що необхідно зробити по закінченні роботи?   ( обрізати краї паперу)

–        (вчитель вмикає музику) Сподіваюся, що музика вам  створить відповідний весняний настрій і допоможе у виконанні завдання.

Самостійна робота дітей та індивідуальна допомога.

VIII. Підведення підсумків.

  1. Організація виставки .
  2. Обговорення робіт .
  3. Визначення кращих робіт .

–        То давайте тепер згадаємо , яке ж завдання ми ставили на початку заняття?  (створення весняного букету)

Тепер перейдемо до його створення . ( створення букету)

–        Погляньте, який чудовий букет у нас вийшов. Який він? (красивий, акуратний, сонячний, теплий, весняний, дружній і т. д.)                (загадка про мімозу )

Кругленькі, маленькі

Обліпили стебельце.

Як курчаточка жовтенькі,

Звеселяють твою неньку.                              ( мімоза)

–        Тепер давайте віддамо наш витвір гостю, щоб він показав Весні, яким чином ми допомогли їй  подолати чари чаклуна  Сніговія.

–        Чи цікаво вам було працювати?

–        Чи сподобалося вам заняття?

–        Чи виникали у вас труднощі? Які?

–        То як ви думаєте, діти, куди  ж відніс гість  наш букет? ….

–        На цьому заняття закінчено. Я вам дякую за увагу. Ви сьогодні справжні молодці.

 

Від stantsiya

Один коментар до “Весняний букет. Розробка заняття”
  1. Доброва Лариса Леонідівна-молодий педагог,але дуже талановита людина.Їй є,що передати дітям.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.