Дата __________                                                                       Заняття № ______________

 

Країна «Квілінг». Виготовлення декоратив­них квітів зі смужок паперу.

Мета:

  • познайомити зі старовинною технікою філігран­ної обробки паперу, яка має назву «квілінг»;
  • виготовити декоративні квіти зі смужок кольорового паперу;
  • закріпити в гуртківців навички прийомів роботи зі смужками паперу;
  • розвивати спостережливість, уяву, фантазію;
  • виховувати любов до природи, бережливе ставлення до квітів.

Обладнання:  Ілюстрації із зображенням квітів, зразки  виробів, смужки кольорового паперу (5 мм, 20 см), зубо­чистки, намотувальні котушки, клей, інструкційні картки, мультимедійна дошка.

ХІД ЗАНЯТТЯ

  1. Підготовка робочих місць.
  2. Організаційна частина.

У світ краси полинемо сьогодні,

Бо там, де квіти, там завжди краса.

Полинемо у край Квіткової безодні.

Де чути їхній подих, їхні голоси.

  • Повідомлення теми і мети заняття.

Сьогодні ми поринемо у світ краси. Квіти є окрасою нашого життя. Вони вражають нас своїми кольорами. Ми висловлюємо свої почуття в умінні зібрати букет.

  1. Очікувані результати

«Незакінчене речення»

  • зрозуміти поняття «квілінг»;
  • навчитися виготовляти декоративні квіти зі смужок паперу;
  • бачити красу навколо себе;
  • навчитися цінувати красу.
    1. Прослуховування казки «Весна»

Жив собі колись король Сонце. Його палац знаходився за найвищими хмарами. Король ніколи не спускався на землю, але посилав до людей своїх доньок — Зиму Вес­ну, Літо й Осінь.

Найбільше король любив наймолодшу красуню Вес­ну. Але те, що вона була такою гарною, знав тільки бать­ко, а люди були зайняті своєю роботою й не хотіли цьо­го помічати. І тоді король попросив письменників, по­етів, художників допомогти  Весні. Вони прихопили з собою олівці, пензлі, фарби і пішли на Землю милува­тися красою природи, щоб потім розповісти про неї людям.

  • Які ваші улюблені квіти?
  • Для чого людям потрібні квіти?
  • Кому дарують квіти?

Є назви квітів, що стали іменами людей. Це Васильок. Грицики, Лілії, Маргаритки, Вероніка.

Кожна квітка має своє значення.

  • Конвалії— квіти закоханих.
  • Мак – забудемо суперечки.
  • Барвінок — вірність і дружба,
  • Незабудка — завжди пам’ятаю.
  • Троянда кохання і здоров’я.
  • Ромашка — мир і кохання.

Демонструю ілюстрації із зображенням квітів.

А скільки легенд, казок, віршів складено про квіти! По­слухайте легенду.

Коли з морської піни біля берегів острова Кіпру вини­кла прекрасна богиня Афродіта, Земля дуже розсерди­лася і вирішила створити щось не менш прекрасне. Так виникла троянда, яка своєю красою покликана змага­тися із самою богинею краси.

Сьогодні ми будемо виготовляти квіти. А яка пора року наближається? (Весна) Який первоцвіт квітне найпер­шим? (Проліски).

Ні, діти, це красуня верба. Її далеко не всі за дерево вва­жають, а тим паче за красиве. Вона першою відкриває ворота весні. Її ніжно-сріблясті сережки здавна в народі ласкаво звуть і «баранцями», і «пуховичками», і «коти­ками».

А які квіточки зацвітають наступними, ми дізнаємося, відгадавши загадки.

Я перший зацвітаю серед гаю,

І білі, наче сніг, пелюстки маю. (Підсніжних)

 

Іще сніг не зійшов із землі,

А з-під нього рослини малі

Визирають і сонце вітають,

Синім цвітом вони зацвітають.

Якщо рідну природу ти знаєш,

То одразу ці квіти впізнаєш. (Проліски)

 

  1. Сприймання та усвідомлення матеріалу

Спробуймо й ми доторкнутися до цієї краси. На занятті ви створите галявину із квітів, які виготовлятимете зі смужок кольорового паперу. Ми працюватимемо в тех­ніці «квілінг».

Історія виникнення мистецтва квілінг

Квілінг – мистецтво виготовлення квітів, листівок і фігурок з паперових стрічок, став популярним і в нас. Ще його називають «паперовою філігранню». Це простий і дуже красивий вид поробок, який не потребує великих затрат. Вироби з паперових стрічок можна використовувати як настінні прикраси, листівки або для оздоблення  подарунків.

На англійській мові це рукоділля називається «quilling» – від слова «quill» або «пташине перо». На відміну від оригамі, батьківщиною якого являється Японія, мистецтво паперокручення виникло в Європі в кінці 14- початку15століття. В середньовічній Європі монашки виготовляли тендітні медальйони, закручуючи на кінчик пташиного пера папір з позолоченими краями. При близькому розгляді мініатюрні паперові шедеври створювали повну ілюзію того, що вони виготовленні з тонких золотих смужок. Нажаль, папір – недовговічний матеріал і мало що збереглося від середньовічних шедеврів. Але ця давня техніка збереглась і до наших днів, і дуже популярна в багатьох країнах світу. Паперокручення швидко розповсюдилось у Європі, але, тому, що папір, особливо кольоровий і високоякісний,був дуже дорогим матеріалом, паперова пластика стала мистецтвом для жінок із багатих шарів суспільства.

В наші дні паперокручення широко відоме і популярне як хобі в країнах Західної Європи, особливо в Англії і Німеччині. Але саме широке розповсюдження це мистецтво отримало, коли воно «переїхало» на Схід. Найбагатші традиції найтоншої графіки і пластики, виготовлення паперу і роботи з ним дали мистецтву паперової пластики нове життя.

В Південній Кореї існує ціла Асоціація любителів паперової пластики, яка об’єднала послідовників самих різних напрямків паперової творчості. В 15 столітті це вважалось мистецтвом. В 19 – жіночою розвагою. Більшу частину 20 століття воно було забуте. І тільки наприкінці минулого століття квілінг знову став перетворюватись в мистецтво.

В Англії принцеса Єлизавета  зацікавилась мистецтвом квілінгу, і багато її витворів зберігаються в музеї Вікторії і Альберта в Лондоні. З папером у нас пов’язане уявлення про неміцність і недовговічність. Але квілінг заперечує ці твердження – на філігранну об’ємну підставку можна поставити, наприклад,   чашку або покласти важку книгу, і ні один завиток паперового мережива при цьому не зіпсується. Можна зібрати із паперових елементів вазу для цукерок і використовувати її за призначенням – не розвалиться і не проломиться. Взагалі, квілінг – це можливість побачити незвичайні можливості звичайного паперу.

Варто помітити, що корейська школа квілінгу(вони називають його паперокручення) дещо відрізняється від європейської. Європейські роботи, як правило, складаються з невеликої кількості деталей, вони лаконічні, нагадують мозаїку, прикрашають листівки і рамочки. Європа завжди поспішає, тому

любить швидкі техніки. Східні майстри створюють вироби, які нагадують  шедеври ювелірного мистецтва. Найтонші об’ємні мережива із сотень мілких деталей.

Квілінг, паперокручення, паперова філігрань – мистецтво закручувати довгі і вузькі смужки паперу в пружинки, видозмінювати їх форму і складати з отриманих деталей об’ємні або плоскі композиції.

Інструмент для квілінгу також буває різний. В Європі для закручування смужок використовують пластмасову або металеву паличку з розщепленим кінцем. Дехто і сам виготовляє подібні інструменти, наприклад, із стержня для кулькової ручки, на кінці котрого зроблена прорізь.

Майстри східної школи надають перевагу закручуванню за допомогою тонкого шила. На заміну йому можна змайструвати із грубої голки. Також, у дітей добре виходить накручування на зубочистку.

Композиції в техніці квілінга складаються із окремих форм, деякі з них стандартні, а деякі мають неправиль­ні контури. Форми поділяються на повні, порожні, які є більш легкими, але виготовляються всі вони приблиз­но одним і тим же способом. ГІерш ніж братися за ви­конання композиції, необхідно потренуватися у вико­нанні стандартних форм.

6.2. Матеріали та інструменти для роботи.

  • Паперові стрічки
  • Пристрої для закручування стрічок
  • Пінцет
  • Ножиці та канцелярський ніж
  • Сантиметрова стрічка
  • Зубочистки
  •  Клей ПВА
  • Картон

Квілінг – це простий вид рукоділля, який не потребує великих затрат. Для того щоб виготовити будь який виріб пропонуються такі матеріали та прилади.

 

Розповідь з елементами демонстрації.

Паперові стрічки Найчастіше використовуються стрічки шириною 3,4,6 і 10мм.

Пристрої для закручування стрічок Закручувати смужки можна різними інструментами. Можна використовувати шило, спеціальний стержень з прорізами, зубочистку.

Пінцет Використовується пінцет з плоскими кінцями. Пінцетом тримають паперову заготовку коли наносять клей і приклеюють до картону або склеюють деталі між собою.

Ножиці та канцелярський ніж Використовуються для нарізання невеликої кількості паперу, різати краще канцелярським ножем під лінійку по декілька аркушів відразу.

Сантиметрова стрічка Використовується для вимірювання довжини стрічки.    

Зубочистки Використовуються для нанесення клею на деталі.

Клей ПВА Клей не повинен залишати слідів, наноситься мінімальна кількість.    

Картон Білий і кольоровий однотонний картон.

  • Технологія виготовлення виробу

Познайомимося з основними формами намотування стрічки (див. Інструкційну карту №1 «Основні форми намо­тування стрічки»).

«ОКО»

Зробити вільну спіраль.

Стисніть кути, в протилежні сторони, надавши деталі форму ока

«РОМБ»

Зробіть око і стисніть обидва кути, щоб надати заготівці форму ромба

«ЛИСТ»

Зробіть вільну спіраль.

Стисніть її у вигляді ока.

Загніть кути в різні боки.

«ТРИКУТНИК»

Зробіть вільну спіраль.

Стисніть її в трьох місцях, щоб вийшов трикутник.

«ТУГА СПІРАЛЬ»

Скрутіть стрічку.

Приклейте кінчик, не знімаючи спіралі з голки, щоб стрічка не розкрутилася .

«КРАПЛЯ»

Зробіть вільну спіраль.

Закріпити кінець стрічки.

Стисніть її з одного боку, щоб вона придбала форму краплі.

«ВІЛЬНА СПІРАЛЬ»

Скрутіть стрічку.

Зніміть спіраль з голки.

Перш ніж приклеїти кінець, дайте їй розкрутитися

«ЗІГНУТА КРАПЛЯ»

Зробіть вільну спіраль.

Стисніть її з одного боку, щоб вона придбала форму краплі.

Загніть її кінець.

«СТРІЛКА»

Зробіть вільну спіраль.

Закріпити кінець стрічки.

Стисніть її у вигляді трикутника.

Два кути притисніть один одному – вийде стрілка.

«ПІВКОЛО»

Зробіть вільну спіраль.

Стисніть два кути так, щоб одна сторона заготівки була рівною, а інша – закруглена

«ПІВМІСЯЦЬ»

Зробіть вільну спіраль.

Стисніть два кути і загніть заготівку у вигляді півмісяця

«КОНУС»

Закрутіть тугу спіраль у вигляді конуса.

Приклейте кінчик стрічки.

Зніміть заготівку з голки.

«ПТАШИНА ЛАПКА»

Зробіть вільну спіраль.

Стисніть трикутник.

Загніть два кути у напрямі третіх

Уміло поєднуючи основні форми, можна створювати незвичайні квіти, від граційної ромашки до елегантної троянди. Створювати квіти в техніці «квілінг» просто і приємно. Помилуйтесь чудовими квітниками і вибе­ріть собі квітку, яку ви створите власними руками.

(Де­монстрація робіт)

  • Повторення правил техніки безпеки
  • Роботу розпочинай лише з дозволу вчителя.
  • Користуйся прийомами роботи з інструментом, як показав учитель.
  • У процесі роботи не відволікайся побічними спра­вами.
  • Не облизуй пальні, не витирай їх своїм вбранням, а користуйся серветкою.
  • Після роботи з клеєм руки миють із милом.
  • Під час роботи тримай своє робоче місце в належно­му порядку, а після роботи акуратно прибери його.
  1. Самостійна робота

9.1. Виготовлення пухнастої квітки.

Учні виготовляють пухнасту квітку, користуючись інструкційною карткою №2.

Відміряти та відрізати дві стрічки – суцільну та з бахромою.

Склейте їх кінці, щоб вийшла одна смужка

Дайте клею высохнути.

Склейте їх кінці, щоб вийшла одна смуга (не забудь вирівняти нижні краї)

Приклейте кінці стрічки, не знімаючи її з голки.

Дайте клею висохнути

Зніміть заготівку з голки і обережно розпушіть бахрому пальцями. Квітка готова.

Від stantsiya

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.